Chce s nami spať v posteli...

Trávi vaše dieťa polovicu noci medzi vami v posteli?

Už ste pyšne konštatovali, že vaše dieťa v noci pekne spí. Ale od tej doby, čo začalo samé chodiť, máva večer „vrtochy“ a vy  mu väčšinou vyhoviete. Teraz sa takmer pravidelne prebúdza uprostred noci, vyskúšali ste už všetko, ale neúspešne. Nechali ste ho plakať, hnevali ste sa, ľahli ste si vedľa neho. Nakoniec to obvykle skončilo tak, že ste ho vzali do svojej postele a ono pokojne zaspalo.

Prečo?

V noci sa takto prebúdza 80% detí medzi 1. a 3. rokom života. Deti nie sú naprogramované na to, aby spali ďaleko od rodičov, takže vnímajme túto potrebu ľudského tepla za samozrejmú.

Nechajme teda dieťa plakať, alebo pripustiť spoločné spanie?

  • nenechajme dieťa plakať dlhšie ako 10 minút (to je čas potrebný na to, aby dieťa zaspalo samo), nesmie stratiť pocit bezpečia a istoty,
  • skúste mu pred spaním ponúknuť vlažné mlieko, je to najprirodzenejší uspávací prostriedok (aj keď s tým možno zubní lekári nesúhlasia),
  • ak to nestačí, nechajte dieťa zaspať vo vašej posteli a potom ho preneste do jeho postieľky,
  • ak potom neskôr vkĺzne medzi vás, do troch rokov veku to nie je nič nenormálneho, dokazujú to dve tretiny obyvateľov našej planéty.

Trpezlivo vytrvajte, vaše dieťa určite bude chcieť byť samostatné, skôr čí neskôr sa mu zapáči pohoda a intimita vlastnej postieľky, kútika či izbičky.

 

Zdroj: Edwige Antier: Agresivita dětí, Portál, Praha 2004
Vypracovala: Mgr. Helena Vicianová